Parthenope föds i havet och döps efter det mytiska väsen som gav hamnstaden Neapel dess ursprungliga namn. Vacker, gåtfull och intelligent blir hon skamlöst uppvaktad av både kvinnor och män. Men skönheten har sitt pris. Ett svartsjukedrama blir starten på ett livslångt sökande, en resa som leder till de mest förunderliga möten och upplevelser.
20 december, 2024
Paolo Sorrentino
Paolo Sorrentino
Frankrike, Italien
Parthenope
Dagens Nyheter | |
Sydsvenskan | |
Moviezine | |
Kulturbloggen | |
Aftonbladet | |
Göteborgs-Posten | |
Kulturnytt i P1 | |
Upsala Nya Tidning |
3,0
2021
3,5
2016
4,0
2014
3,4
2012
3,4
2009
Som medlem kan du filtrera på spelplattformar och musikgenrer samt stänga av autospelning av trailers.
Registrera digDenna sajts underhåll är helt beroende av reklamintäkter och premiummedlemmar. Vänligen stäng av din annonsblockerare eller bli premiummedlem för att slippa reklam.
Ett premiummedlemskap kostar 39:- för en månad eller 299:- för ett år och då låser du upp funktioner och du stödjer också en oberoende utvecklare.
Tänk på att:
Alla recensioner kontrolleras manuellt.